Stavba domu

Stavba domu

Ohodnotit tuto položku
(9 hlasů)
Stavba domu Stavba domu

Ještě než se pustíme do stavby rodinného domu, projdeme několika kroky. Musíte si rozmyslet typ domu a základní stavební materiál. Během připravy projektu budete společně s projektantem řešit způsob vytápění domu, vaření nebo také různé technologie - tepelné čerpadlo, solární panely, centrální vysavač apod. V neposlední řadě výstavba domu obnáší výběr správné stavební firmy. Budeme stavět dům svépomoci nebo si necháme postavit dům na klíč?

Než začneme stavět

Pozemek

Nejdříve si musíte vybrat stavební pozemek. Výběr pozemku nesmíme podcenit, neboť ten nám často ovlivní tvar a velikost domu. Pokud máme již konkrétnější představy o domě, je vhodné přizvat projektanta. Informujte se na stavebním úřadě jaké inženýrské sítě se nacházejí okolo pozemku, jestli není pozemek v záplavové oblasti a také na územní plán.

Hypotéka

Pro stavbu domu si musíme zajistit nějaký zdroj financí. Stavbu můžeme financovat z vlasních zdrojů nebo využít hypotečního úvěru. Výše úvěru se často pohybuje v maximalní výši nemovitosti. Musíme si však uvědomit, že nás bude hypotéka zatěžovat 10 a více let.

Nejlevnější řešení výstavby je volba malého domu, který se pohybuje kolem jednoho miliónu. Společně s výstavbou svépomoci, lze náklady snižit na minimum.

Architekt a projektová dokumentace

Ke stavbě rodinného domu budete vždy potřebovat kvalitní projektovou dokumentaci. Můžeme využít typové projekty rodinných domů z různých katalogů nebo si můžete nechat zpracovat projekt individuální.

Zpracované individuální projekty rodinných domů jsou originální a můžete si do nich zapracovat vše co požadujete. Získáte tak dům dle vašich představ.

Pro zpracování individuálního projektu rodinného domu si vyberte správného projektanta nebo architekta. Nejdříve vám vypracuje studii rodinného domu, projekt pro stavební povolení a následně projekt pro provedení stavby. Během studie konzultujte veškeré náměty. V pozdějších fázích mohou vaše požadavky celý projekt vrátit na začátek. Během stavby domu nemůžete provádět zásadní změny oproti vypracované dokumentaci!

Při zpracování projektu si musíme zvolit technologii výstavby, ale také energetické zařazení stavby (pasivní dům, nízkoenergetický apod.).Nejčastější jsou to stavby zděné, dřevostavby a atypické.

Dřevostavbu je vhodné ponechat stavební firmě, naopak zděný dům můžete postavit svépomoci. Pro stavbu domu je vhodné mít zpracovaný projekt ve stupni provedení stavby. Díky tomu budete mít k dispozici zpracované typové detaily stavby, ale také detailní a přesný položkový rozpočet. S takto zpracovaným rozpočtem lze snadněji vybrat stavební firmu.

Ve chvíli, kdy máte již projekt připravený musíte si zajistit vyjádření od dotčených orgánů( hygiena, lesy čr, povodí, policie čr apod.) . Tyto práce-inženýring si můžete zajistit firmu nebo využít projektanta.

O tom jaké doklady musíte doložit se dozvíte na příslušném stavebním úřadě. Po zajištění všech stanovisek můžete podat žádost o stavební povolení. V případě staveb svépomoci, jde o  stavby na ohlášení do 150m2.

Společně s projektem domu můžete si nechat zpracovat návrh interiéru včetně vizualizace.

Stavební povolení nebo ohlášení

Již při tvorbě studie rodinného domu, můžeme dle velikosti zařadit, zda-li stavba podléhá stavebnímu povolení či ohlášení. Více o projektu pro stavebním povolení a správních poplatcích na stavebních úřadech. Návody jak vyplnit formuláře najdete zde.

Stavba domu

Pro stavbu domu si vyberte stavební firmu nejen dle ceny, ale také podle referencí. Pro snížení nákladů je vhodné si postavit dům svépomoci nebo subdodavatelsky( na jednotlivé stavební práce poptáte řemeslníky, dodavatel stavebního materiálu apod.) Využijte náš portál! Zadaná poptávka na stavební práce vám ušetří čas a peníze.

V rámci projektu si nechte vypracovat položkový rozpočet, který zasílejte společně s projektem k nacenění stavebním firmám. Ceny si tak nechte zapracovat do rozpočtu. Získáte tak několik porovnatelných nabídek. V praxi bude tak 50% oslovených firem nad vaše finanční možnosti. Ze zbylých vybírejte obezřetně. Nevybírejte jen nejnižší cenu, ale také dle referencí.

Při stavbě svépomoci je vhodné si zajistit základní stavební materiál předem - zdivo, dřevo, tašky, okna, izolace. Průběh stavby bude plynulý.

Plaťte za dílčí provedené práce.

 
 
Číst 22297 krát

Související položky (podle značky)

  • Dřevostavba

    Dřevo patří mezi tradiční stavební materiál již po staletí. Byl využíván, jak ke stavbě domu, chat, pergol, teras, přístřešků, oken, ale také jako palivo. Především severské země jako Finsko, Švédsko, ale také Kanada patří mezi mezi země, kde se staví stále ve velkém ze dřeva. Odsud se později rozšiřovala technika stavění dřevostaveb do dalších zemí.

  • Zděné domy

    Na trhu je řada stavebních materiálů, přesto lze domy rozdělit na dvě hlavní kategorie a to dřevostavby nebo zděné domy. V našich krajích je nejčastější zděný dům, ač se v poslední době častěji objevují dřevostavby. Výběrem zděného domu určitě neuděláte chybu. Přesto je vhodné se seznámit s vlastnostmi a novými trendy dnešních rodinných domů.

Více z této kategorie: « Jak na soklové omítky

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS